Хто такий Патрик і чому він святий?

30.04.2023
0
503

Щороку 17 березня у всіх англомовних країнах широко відзначається день Святого Патрика. В Америці, Англії і особливо в Ірландії цього дня проходять паради, фестивалі та ярмарки. Усі, від малого до великого, традиційно одягаються в зелений колір, їдять зелену їжу та одягають зелені прикраси й великі зелені ірландські капелюхи. У багатьох містах будівлі підсвічують зеленим кольором, а в Чикаго в цей день у річці тече зелена вода. Але, на жаль, нині, відзначаючи це свято, мало хто пам’ятає його справжнє значення, і взагалі мало хто знає, ким був цей святий Патрик і що він такого зробив.

Тому я вирішив провести власне дослідження та зібрати найцікавіші факти з життя цієї видатної людини. Святий Патрик народився 385 року в Англії в заможній сім’ї римських підданих. У віці 16 років він був викрадений зі своєї заміської садиби ірландськими піратами й доставлений до Ірландії як раб, де він провів наступні шість років свого життя. В Ірландії його господар відправив Патрика пасти овець. У своїй книзі-автобіографії «Сповідь» («Confessio») Патрик пише, що, незважаючи на те, що народився в християнській сім’ї (його дідусь був священником), у підлітковому віці він не знав близько Бога. Але, перебуваючи в рабстві, Патрик став багато молитися й постити, через що зблизився з Богом. Можливо, що саме тоді він отримав хрещення Святим Духом, тому що не раз у своїх творах згадує про те, що молиться іншими мовами.

І ось одного разу, випасаючи овечок свого господаря, 22-річний Патрик почув голос: «Твій корабель уже чекає на тебе!» Відразу після цього Патрик вирішив утікати. Він ішов пішки понад 300 кілометрів до моря. Там знайшов корабель, що плив до Британії. Патрик розповів про себе капітанові корабля й попросив узяти його з собою. Але капітан відмовив йому, бо Патрик не мав грошей на проїзд. Але один із моряків зглянувся над ним і таємно провів його на борт корабля. Повернувшись до Британії, Патрик став священником. Він проповідує і служить у Британії, набирає величезної популярності серед людей і згодом стає єпископом. І через 24 роки після того, як Патрик повернувся додому, він знову бачить видіння: йому з’явився чоловік на ім’я Вікторицій, який промовив до нього чистою ірландською мовою: «Прийди й наверни нас». У той час, незважаючи на те, що Британія була християнською країною, сусідська Ірландія була повністю язичницькою. Учені досі не можуть збагнути, як таке могло статися. Отримавши таке покликання від Бога, Патрик вирішує залишити своє комфортне життя в Британії й вирушає в місіонерську подорож до країни, де він провів шість років у рабстві. Ви уявляєте, скільки потрібно було мати прощення та любові, щоб служити в тій країні, яка асоціювалася в нього зі словом «рабство».

Патрик прибув до Ірландії приблизно в 431 році й відразу ж став проповідувати Євангелію, навертаючи язичників-ірландців у християнство. Згідно з переказами, щоб пояснити ірландцям Триєдність Бога, Патрик використовував їхню національну рослину – трилисту конюшину. Тому тепер зелена конюшина і є символом Дня святого Патрика. За тридцять років свого служіння в Ірландії Святий Патрик організував 600 церков і хрестив 120 тисяч людей! Він не тільки приніс християнство до Ірландії, але, подібно до київського князя Володимира Великого, повністю християнізував ту країну. До речі, за даними Вікіпедії, служіння Святого Патрика вплинуло на християнізацію Русі. Вважається, що саме варяги вплинули на те, що Русь стала християнською.

За переказами, служіння Святого Патрика в Ірландії супроводжували великі чудеса та знамення. Він повертав сліпим зір, глухим слух, зцілював прокажених і навіть воскрешав мертвих. За однією з легенд, під час 40-денного посту на Патрика напали змії. Відчувши приплив сили згори, він наказав зміям не просто забратися, а повністю залишити острів. Цікаво, що сьогодні в Ірландії взагалі немає змій, тільки в зоопарку. Якось Патрик прийшов проповідувати у віддалений район Ірландії — Aspatria. Люди поставилися до нього доволі підозріливо й не хотіли слухати його проповіді. Тоді Патрик встромив свою палицю в землю, і та пустила коріння й розцвіла. Це диво викликало велике пробудження в тому регіоні. Святий Патрик помер 17 березня 461 року, навернувши до Бога цілий народ. Тому 17 березня — велике свято в багатьох країнах, але особливо його святкують у Ірландії, оскільки цей день вважається днем християнізації країни.

Роман СавочкаДодати коментар

Пожертвувати