Секта Івана Мурашка

31.03.2021
0
779

У 20-х роках ХХ століття в західній Україні спалахнуло велике п’ятидесятницьке пробудження, і разом із ним стали зароджуватися різні культи та єресі.

Найнебезпечнішою та найбільш єретичною сектою на той час були святі сіоністи, названі в народі «мурашківцями» за ім’ям їхнього засновника Івана Мурашка. Я знаю про цю секту не з чуток, оскільки мій дід, пресвітер церкви в містечку Степань Олексій Савочка, брав активну участь у боротьбі з цією лжерелігією.

Іван Мурашко народився в Косовському повіті (сучасна Брестська область Білорусі). У молодості, як і багато його співвітчизників, Мурашко виїхав в Америку, де відразу ж приєднався до свідків Єгови. Через деякий час він почув про п’ятидесятників і вирішив приєднатися до них.

У 1932 році, після 12 років еміграції, Іван Мурашко повернувся в Польщу й взявся за проповідницьку діяльність. У Західній Україні з п’ятидесятниками в нього щось не склалося, тому Мурашко вирішив організувати нову релігійну течію, яку назвав «християни святі сіоністи».

Іван Мурашко проголосив себе пророком Іллею і став ходити від села до села з проповіддю, що скоро почнеться велика війна, після якої настане друге пришестя Христа; що всі люди загинуть, але тільки ті, які повірять у нього як месію, отримають порятунок.

Через деякий час Мурашко одружився з Ольгою Кирильчук — самозваній  пророчиці, яка залишила чоловіка й шестеро дітей лише для того, щоб стати «матір’ю» нової релігійної течії святих сіоністів. Незабаром навколо Мурашка стали збиратися люди, із яких він згодом вибрав 12 апостолів і послав їх із проповіддю по селах України й Білорусі.

Цікаво відзначити, що Мурашко та його 12 апостолів в основному проповідували в уже існуючих п’ятидесятницьких громадах, вносячи туди розбрат і розбіжності. Зазвичай вони проголошували нові пророцтва Ольги Кирильчук та Івана Мурашка й залякували людей майбутнім судом, якщо вони не повірять новому месії. Згідно з пророцтвами Ольги Кирильчук усі послідовники Сіону не їли свинину, святкували суботу, не мали більше двох одеж, а всі чоловіки стриглися наголо.

Згодом Іван Мурашко оголосив, що Бог забрав у нього голос, тому він буде спілкуватися з людьми тільки через написане на дощечці, яку він постійно носив у себе на шиї. Його голос «чудесним» чином відкривався тільки тоді, коли він ставав за кафедру для проповіді або коли пророкував. Ці «чудеса» ще більше наганяли страх перед так помазаним «пророком».

У 1936 році Мурашко оголосив своїм послідовникам нове одкровення, що Христос уже зовсім скоро прийде, тому потрібно побудувати місто Новий Єрусалим, щоб зустріти Його там. У пророцтвах було зазначено місце під Новий Єрусалим біля села Бережниця Сарненського повіту (Рівненська область). Для побудови нового міста потрібні були великі кошти, тому Мурашко та його 12 апостолів знову розійшлися по селах, закликаючи людей продавати своє майно і, як у Книзі Дій, приносити гроші до апостольських ніг.

Першим відгукнувся багатий селянин, житель села Вільшани Яків Лемеза, який продав свій маєток за 18 тисяч злотих і пожертвував всі гроші на Новий Єрусалим. За ним пішли десятки інших людей, які продавали свої землі й всіма родинами їхали на місце будівництва Нового Єрусалима. Ольга Кирильчук пророкувала, що в цьому місті вулиці будуть із чистого золота, будуть ходити автобуси й трамваї, а розкинеться Новий Єрусалим аж до Бреста...

У 1937 році на місце будівництва Нового Єрусалима з’їхалися 500-600 чоловік разом із маленькими дітьми. Усіх людей Мурашко поселив у стару й холодну клуню, а сам зі своєю дружиною жив у шикарному будинку навпроти неї. Цікаво відзначити, що хоч усі громадяни Сіону були зобов’язані стригтися наголо, сам Мурашко носив довге волосся.

Мурашківці заходили в оману все більше й більше. Дійшло до того, що Іван Мурашко, нібито за одкровенням, зробив надрізи на тілі Ольги Кирильчук — і використовував її кров для хліболамання ...

Коли Іван Мурашко перший раз прийшов до церкви в містечку Степань, у якій мій дід Олексій Савочка був пресвітером, то він відразу здався йому підозрілим. Насамперед Олексій заборонив Мурашці проповідувати, а людей застеріг від спілкування з ним. Але Мурашко став ходити по домівках і спокушати людей прийняти його єресь. Деякі чоловіки стали стригтися наголо, а дві сім’ї вирішили продати маєток і вирушити на Сіон. Коли Олексій побачив, що коїться, він прямо оголосив це вчення єрессю.

В один із недільних вечорів, коли зібрання в церкві Степаня йшло повним ходом, Мурашко прийшов на служіння й відразу попрямував за кафедру проповідувати. Мій дід Олексій не розгубився, моргнув кільком братам із хору, які миттю схопилися й виволокли Мурашка з будівлі церкви. У цей час його голос прорізався, і він весь час кричав: «Я на вас викличу поліцію!»

У 1938 році Мурашко, розуміючи політичну ситуацію в країні, розпустив усіх людей із Сіону і, забравши всі гроші, що залишилися, поїхав разом із Ольгою в Аргентину.

Люди були шоковані... Їм не було куди повертатися, тому що пожертвували всі свої землі та хати на будівництво Нового Єрусалима... Багато хто приїжджав до мого діда Олексія й казав: «Мабуть, Бога немає, раз Він таке з нами допустив». — «Це у вас мізків немає», — відповідав їм дід Олексій. — Коли я вас усіх попереджав, щоб ви не продавали хат і землю, то ви мене не слухали...»

Цікаво відзначити, що громади мурашківців діють в Україні й тепер. Найбільша з них — у селищі Комінтернівське, в Одеській області. І за старою традицією раз на рік усі мурашківці їдуть на Полісся, на святе для них місце, де мав бути Новий Єрусалим...

Роман Савочка, romansavochka.com

 Додати коментар

Пожертвувати