Рембрандт ван Рейн — великий митець і християнин

27.02.2019
0
675

Творчість великого художника була багатогранною: портрети, сцени з сучасного життя, біблійні, євангельські та історичні сюжети. Але найчастіше він звертався до біблійних сюжетів, які відповідали його християнському світогляду.

Рембрандт ван Рейн народився 15 липня 1606 року в Лейдені — місті, яке розташоване неподалік Гааги, на Рейні (Голландія). Батько Рембрандта був власником кількох будинків, садових ділянок і млина. Рембрандт був шостою дитиною і четвертим сином. Коли він народився, справи батька йшли дуже добре, що дало змогу дати сину найкращу освіту.

З юних літ майбутній живописець виховувався в християнській атмосфері. Діти і батьки разом збиралися вранці і перед відходом до сну для спільної молитви і читання Біблії вголос. Для сім’ї Рембрандтів релігія не була порожньою формальністю. Жива наука Христа мала глибокий вплив на главу сім’ї. А вели його до протестантської церкви.

Молодий Рембрандт дуже добре знав Святе Письмо, тому багато картин, які він пише, відображають біблійні сцени, відомі йому з дитинства.

Зацікавленість до образотворчого мистецтва почала проявлятися ще змалку. Рембрандта віддали на навчання до місцевого живописця Якоба Сваненбюрха Через кілька років він повертається до Лейдена, починає свій творчий шлях і за короткий час стає одним із найпопулярніших живописців міста. Будучи віруючою людиною, він вважав, що біблійні сюжети мають використовуватися не лише у поезії, театральному мистецтві і музиці, вони мають жити і в живописі.

У 1634 році Рембрандт одружується з дівчиною зі знатної родини — Саскією ван Ейленбург. З одруженням починається найщасливіша пора в його житті: матеріальний достаток, багато замовлень і ніжне кохання до дружини.

Галаслива слава ніколи не приваблювала художника. Він не прагнув догоджати багатим міщанам. І чим серйознішим і глибшим ставало його мистецтво, тим менше воно подобалося заможним людям. Художник цінував в людині не багатство і зовнішню красу, а здатність мислити, відчувати, співчувати ближньому.

В останні роки життя Рембрандта трагічно складається його особиста доля. В 1642 році, невдовзі після народження останньої дитини, померла його кохана дружина. Від семирічного шлюбу у них було четверо дітей, з яких лише один син, Титус, пережив свою матір. Приблизно у той же час виникає різкий конфлікт художника зі суспільством, яке не сприймало творчість митця. З його картин сяяло Боже світло, яке проникало в глибину серця і закликало до покаяння, любові і смирення. Він писав те, що люди найменше хотіли бачити у живописі. Майже не маючи замовлень, в середині 50-х років він розорився. З аукціону було продано будинок і багату колекцію. У 1662 році помирає друга дружина і незабаром єдиний син — Титус.

Але у складний період життя, на його схилі, художник досягає вершини своїх творчих можливостей, пише найкращі картини. Його образи вирізняються особливим драматизмом і філософською глибиною.

Останні роки життя митець прожив у бідності, забутий всіма. В найбіднішому кварталі Амстердама часто зустрічали його – одинокого діда, одяг якого був забруднений фарбою. Але складні життєві випробування не зломили його. Він продовжує наполегливо працювати. Помирає 4 жовтня 1669 року бідним і нікому не потрібним. Його смерть залишилася непомітною.

Визнання до митця прийшло через кілька десятиліть після смерті. За життя Рембрандт створив 650 картин, 300 офортів і біля 2000 рисунків.

Ольга ШевелеваДодати коментар

Пожертвувати