Оса на вишні, або Що то є — воскреснути?..
«І вони заховали те слово в собі, сперечаючися, що то є: воскреснути з мертвих?» (Мр.9:10)
…а розпочати можна з Вербної неділі. Це та, що вже пройшла, проте у контексті наступаючого (а для багатьох – уже минулого) свята воскресіння Христового буде доречним згадати. Можливо, дещо дивний початок, проте пригадую дитинство…
…дід Гриць і баба Грициха – наші сусіди через дорогу. На їхньому подвір’ї ми бували ледь не щодня. Коли ще зовсім малятами були, ходили до сусідських хлопців Сотників (по вуличному), гратися. По стежині – від криниці баби Грицихи, через її подвір’я і до хати Сотників. Коли стали дорослими – по воду з відрами до криниці, бо такої води як у Грицевій криниці й близько ні в кого не було. Холодна, кришталево-чиста і смачна, все як в дитинстві.
А тепер про осу на вишні. Баба Грициха, (справжнє ім’я вже призабулося), була простою сільською жінкою.. Як і всі побожні жінки з села, ходила до церкви – зазвичай на Різдво і Великдень. А то якось на Вербну неділю попала, а після служби до онука з питанням: «Толіку, ти мені розтлумач, про що то батюшка таке казав, все про якусь осу на вишні. Оса на вишні, оса на вишні… Є в Біблії про осу на вишні?» Ви зрозуміли про що читалося у церкві на Вербну неділю — «Осанна в вышних!» (Мр.11:10) Отака біологічно – теологічна життєва історія з бабою Грицихою трапилася.
…Проте після гучних криків «осанна» на Оливній горі, невдовзі звучало розлючено-ненависне «розіпни Його» . Від «слава» до «ганьба» всього пів-кроку! Світ особливо не змінився – від Христа й до наших днів. Ми залишаємося неуважними слухачами, гірше того – недбайливими виконавцями Слова, а тому актуальним залишається питання учнів – що то є, воскреснути з мертвих??? Те, що Христос воскрес – зрозуміло, звичайно тим, хто вірує. Проте учні, після слів Христа: «аж поки Син Людський із мертвих не воскресне» допитувалися один одного – що то є – з мертвих воскреснути? Порозважаємо?
Отже, воскреснути:
- Живому, нарешті стати живим для Бога: «устань, сплячий, воскресни з мертвих». (Єф. 5:14)
- Радикальна зміна цінностей і приорітетів: «Отож, коли ви воскресли з Христом, то шукайте того, що вгорі, де сидить Христос по Божій правиці. Думайте про те, що вгорі, а не про те, що на землі.» (Кол.3:1-2)
- Підняти руку на себе, любимого: «Отож, умертвіть ваші земні члени: розпусту, нечисть, пристрасть, лиху пожадливість та зажерливість, що вона ідолослуження…» (Кол.3:5)
- Рішуче відкинути і забути: «Тепер же відкиньте і ви все оте: гнів, лютість, злобу, богозневагу, безсоромні слова з ваших уст. Не кажіть неправди один на одного, якщо скинули з себе людину стародавню з її вчинками» (Кол. 3)
- Одягти євангельсько-модний одяг для воскреслого: «Отож, зодягніться, як Божі вибранці, святі та улюблені, у щире милосердя, добротливість покору, лагідність, довготерпіння.» (Кол. 3:12)
То чи таким простим є питання учнів, що викликало серед них суперечку? Що то є воскреснути з мертвих? Можливо в мені раптом зануртувало щось протестантсько – суперечливе: «а чи це можливо, а ми всі люди, а хто так зможе…???» А вже ж, а вже ж.. Проте звучить велично – Христос воскрес! Воскрес воістину! Вітаю сердечно всіх християн із світлим Воскресінням Божого Сина! Якщо воскресли з Ним – зможемо! Якщо імітуємо воскресіння, живемо у старій, гріховній природі, не уважні до Його Слова – ми просто, даруйте, «оса на вишні» — ні благодатного щільникового меду, ні нектару любові – одно дзижчання та жало багаторазового використання…
Микола Синюк, msynyuk.in.ua