Обережно: коронавірус

24.03.2020
0
1966

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію коронавірусу. В цей же день Кабінет міністрів прийняв рішення ввести карантин на всій території України на три тижні — до 3 квітня. Про загрози й правила поведінки в умовах пандемії інформує лікар-терапевт Олександр Третяк (м. Луцьк).

Що таке коронавірус?

Це вірус із розряду респіраторно-вірусних інфекцій, який почали досліджувати в кінці 1960-х років. Було кілька спалахів активності цього вірусу. Під час останнього спалаху в грудні 2019 року в Ухані (Китай) він проявився як новий мутований ген. А загалом до родини коронавірусів належать близько 40 різновидів вірусів.

Особливість COVID-19 у тому, що він вражає перш за все дихальну систему, зокрема легеневу тканину. А загалом він подібний до звичайного респіраторно-вірусного захворювання. Дуже часто люди хворіють на легку форму — відбувається самоодужання, тобто організм справляється. В окремих випадках може бути важкий перебіг із ускладненнями, зокрема у вигляді запалення легень, у тому числі зі смертельними наслідками.

Заходи безпеки

В умовах пандемії є дві крайності: одні люди піддаються надмірній паніці, інші — навпаки, недооцінюють ситуацію. Важливо й не бути безпечним, і не панікувати. Адже це не якийсь аж надто небезпечний вірус. Єдине — надто прогресує його поширення.

Заходи, яких вжили Європа, США і тепер Україна, — цілком адекватні. Щоб зупинити поширення коронавірусу, перш за все потрібно роз’єднати людей, зменшити соціальні контакти. І карантин саме на це спрямований. Карантинні заходи мають посприяти тому, щоб поширення хвороби пішло на спад.

Особливо подбати в цій ситуації потрібно про людей, яким за 60 років. Також у групі ризику ті, хто має хронічні захворювання, знижений імунітет, зокрема СНІД, цукровий діабет, аутоімунні хвороби.

Правила гігієни

Окрім карантину, важливо дотримуватися елементарних правил поведінки, які спрямовані на захист кожного особисто. По-перше, звести до мінімуму перебування в громадських місцях, де збирається велика кількість людей, особливо — у закритих приміщеннях.

Якщо все ж доводиться бувати в таких місцях — необхідно вдягати маску. Вона не вирішує всіх проблем, але захищає від потрапляння в дихальні шляхи часточок слизу й вологого повітря від хворих. При спілкуванні потрібно дотримуватися дистанції півтора-два метри, що теж зменшує ризик. Виробіть звичку не торкатися обличчя (очей, носа, рота) під час перебування в громадських місцях. Користуйтеся дезинфікуючим засобом. Після повернення додому обов’язково помийте руки з миючим засобом протягом 30 секунд.

Зміцнюйте власний імунітет. Що для цього слід робити? Вести здоровий спосіб життя — мати помірну фізичну активність протягом дня. Перебувати на свіжому повітрі, на сонці. Мати здорове харчування, збагачене білками та вітамінами (зокрема — C і D). Вживати потрібну кількість чистої води. Забезпечити здоровий сон — достатній нічний відпочинок. Також дуже важливі позитивні емоції. Хронічний стрес, переживання знижують імунітет людини.

Дотримання таких простих правил поведінки — уже велика допомога організму. Тоді, навіть стикнувшись із інфекцією, він зможе протистояти їй.

Якщо захворіли

Якщо людина помітить у себе симптоми респіраторно-вірусної інфекції — нежить, біль у горлі, кашель, підвищену температуру тіла, головний біль, загальну слабкість, вона повинна викликати сімейного лікаря. Ні в якому разі не йти в поліклініку й не займатися самолікуванням.

Лікар оцінить стан хворого й призначить відповідне лікування. Якщо буде підозра на коронавірус, проводитимуться певні тести, лабораторні обстеження, якими забезпечені всі медичні заклади. Якщо виявлять COVID-19 у хворого, його лікуватимуть за відповідним алгоритмом.

Готовність медицини

Звичайно, на початку медицина окремих країн була неготова до такого швидкого поширення коронавірусу, але в осередку епідемії в Китаї зрештою опанували ситуацію. І Європа бере досвід Китаю на озброєння. Тому, на мою думку, загалом медична система, навіть українська, готова протистояти пандемії.

Справа в тому, що тут не вимагається якихось аж надто великих речей. Прості заходи рятують життя. Виконуючи рекомендації ЮНІСЕФ, ми найімовірніше затримаємо поширення вірусу. А якщо будуть окремі складні випадки, то місць в інфекційних лікарнях і засобів для лікування вистачає.

Віра й здоровий глузд

Господь не знімає з нас відповідальності за власне життя та здоров’я. З одного боку, ми знаємо, що без Божої волі нічого не відбувається, у Нього все під контролем, і навіть «волосина з голови не впаде». Але коли диявол спокушав Ісуса Христа й переконував кинутися з крила храму, мовляв, Бог пошле ангелів, щоб «не спіткнув Своєї ноги», Спаситель відповів: «Не спокушай Господа!»

Не потрібно спокушати Бога. Не нехтуйте небезпекою. Варто використати наукові знання й життєвий досвід для власного захисту. Не будьте бездіяльними. А те, що не під силу зробити людині, зробить Бог.

Прогноз

Ми вже пережили і свинячий грип, і пташиний грип. Цей вірус — із розряду тих же грипів. Справа не в його унікальності. У моїй лікарській практиці були випадки, коли навіть звичайна дрібниця оберталася бідою, а надзвичайно великі проблеми вирішувалися з Божою допомогою.

З іншого боку, ми не можемо передбачити, як розвиватимуться події. Ми не знаємо, що Бог робить тепер на цій землі. Поки що у світі вживають адекватних щодо ситуації заходів. А який буде результат — одному Богу відомо. Поживемо — побачимо.

«Бо Я знаю ті думки, які думаю про вас, говорить Господь, думки спокою, а не на зло, щоб дати вам будучність та надію» (Єр.29:11).

«І знаємо, що тим, хто любить Бога, хто покликаний Його постановою, усе допомагає на добре» (Рим.8:28).



Додати коментар

Пожертвувати