Непопулярна мотивація

31.01.2025
0
112

І чому мене колись так здивувало відкриття, що Бог — Геній планування, цілеспрямованості, тайм-менеджменту, а Біблія аж переповнена наукою про ефективність та продуктивність? Адже Бог — Геній у всьому, а Біблія — корисна для усіх сфер життя.

Я не писатиму зараз про SMART-планування, квадрат Декарта, матрицю Ейзенгауера тощо. Не йтиме мова і про цілі відповідно до пірамід Маслоу або Ділтса чи про колеса балансу. Все це можна почерпнути з безлічі інших джерел, і раджу це зробити, це справді корисна інформація. А я хочу поговорити про те, як на наші життєві спроби й потуги дивиться Бог, що Він радить і чого від нас очікує.

Божа логіка дуже часто не збігається з логікою світу — з логікою науковців, коучів та тренерів. Бог знає більше, ніж людство у всі часи свого існування, більше за всіх фахівців, разом узятих, навіть разом із штучним інтелектом, уявіть! Власне, Він і створив кожного фахівця (навіть тих, які створили ШІ), світ і взагалі саму логіку.

Світ та його речники навчають нас визначати свої цілі та наполегливо йти до них. Бог заохочує узгоджувати життя з Його цілями і досягати їх. Тому що лише Бог знає кожен наш день, знає вичерпно, що за кожним нашим вчинком, дією і поворотом, коли ми про них ще й не думаємо.

Наш відрізок життя на землі — як міліметр на лінійці, яка не має кінця. І Богові важливо, як ми перейдемо цей міліметр, бо Він бажає Своєму творінню добра. Але незрівнянно більше Він вболіває за всю ту безкінечну «лінійку» — нашу вічність. І часто з любові та щоб підштовхнути нас до доброї вічності, Бог формує обставини, які нам у цьому посприяють. «Навчи нас так лічити наші дні, щоб ми набули серце мудре»  це про всі ті обставини і, як на мене, це центральний текст на тему цілей, планування й тайм-менеджменту.

Сучасною мовою цей текст може означати:
1. Навчи нас ставити правильні цілі на кожному етапі життя. Правильні цілі — це Божі цілі щодо нас.
2. Навчи нас так будувати кожен свій день, щоб ми не вигорали, а виконали свою місію на землі.
3. Додай нам бачення, сміливості й мудрості, щоб кожен день був Тобі на втіху і нам на радість.
4. Навчи нас радіти плодам життя на землі та ввійти в радість зустрічі з Тобою у вічності.

Але ж усе це непопулярно, правда? Де тут «я» і «мої» цілі? Однак, саме це гарантує життя в Божому Царстві вже тут і зараз — незалежно від місця проживання, сімейного, соціального, матеріального статусів і видів діяльності. Це те, що гарантує нам щоденну праведність, мир і радість. «Бо Царство Боже не пожива й питво, але праведність, і мир, і радість у Дусі Святім» (Рим.14:17). Бо для чого земні успіхи без миру та радості, скажіть? Чи без праведності.

А щодо земних потреб — «знає Отець ваш Небесний, що всього того вам потрібно». Ісус, власне, радить: «Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, а все це вам додасться» (Мт.6:32-33).

Божа логіка ставить на шальки терезів здавалося б суперечливі речі. З одного боку — «Знаю, Господи, що не від волі людини залежить її дорога, і сама по собі людина не здатна керувати своєю ходою» (Єр.10:23). А з другого — «І для цього я відчайдушно працюю, борючись Його силою, яка могутньо діє в мені» (Кол.1:29).

Істина — у рівновазі. Тобто якісно, на всі сто, «відчайдушно», як каже апостол, працюємо, заручившись Його силою, і водночас памʼятаємо, що Він —над усім і лише Його милість та благовоління роблять можливими всі наші прагнення. З нашого боку — активні, продумані та зважені дії в межах Його волі. З Його боку — благословення й надприродний супровід у контексті повної картини нашого життя. Тоді «навіть ті, котрі зневажали день незначних початків, радітимуть…» (Зах.4:10).

Про всі свої мрії розповідаймо Богові. Радьмося з Ним. Слухаймо, що саме Він схвалює. І цілі, які Він схвалює, — робімо власними. Розписуймо для них покрокові плани реалізації. І пам’ятаймо головне: добрі цілі завжди ведуть до Бога; добре планування завжди залучає Бога; добрий тайм-менеджмент завжди передбачає час для Бога.

І тоді на кінці земного міліметру безкінечної лінійки ми зі щасливою усмішкою скажемо: «Я звершив добрий подвиг, свій біг закінчив, віру зберіг. А тепер приготовлено мені вінець праведності, який того дня дасть мені Господь, справедливий Суддя, і не лише мені, а й усім, хто полюбив Його прихід» (2Тим.4:7-8). Як вам така мотивація на новий рік, любі?

Олеся Банах



Додати коментар

Пожертвувати