Олександр Геніш: «Мета дослідження полягала в тому, аби зібрати всю доступну інформацію і передати наступному поколінню»

30.04.2018
0
1124

Нещодавно у світ вийшла книга «Історія протестантизму на Дубенщині». З цієї нагоди в Дубенській районній газеті «Наше дзеркало» було надруковане інтерв’ю з її автором — магістрантом Полтавського національного університету ім. Короленка Олександром Генішем.

— Олександре, розкажіть про себе.

— Народився та виріс у м. Дубно. Після закінчення школи вступив до Національного університету водного господарства та природокористування, де здобув спеціальність «Водопостачання та водовідведення». Впродовж деякого часу працював інженером-конструктором у ПрАТ «Дубенський завод ГТВ». Тепер працюю в ПрАТ «Рівнеобленерго», а також навчаюся на магістратурі в Полтавському національному університеті ім. Короленка (кафедра історії, спеціальність «релігієзнавство»).

— Як виникла ідея написати книгу?

— Як відомо, минулий рік був проголошений роком Реформації в Україні. У рамках указу президента був створений Дубенський оргкомітет із відзначення 500-річчя Реформації, до складу якого ввійшли представники протестантських деномінацій — баптисти, п’ятидесятники, адвентисти та інші. У співпраці з місцевими органами влади було проведено низку заходів та акцій, присвячених цій видатній події — мотивуючі та наукові конференції, круглі столи за участю освітян, відкриті уроки Реформації в школах, коледжах та університетах, дитячі табори, авто- та велопробіги, акції «Чисте серце – чисте місто».

Щоб більше дізнатися про розвиток протестантизму в нашому регіоні, перед науково-історичним відділом Дубенського оргкомітету R500, до складу якого ввійшли Андрій Захаров, Лілія Боярська, Вадим Скорий, Ігор Маркулич, Євген Коцарєв і я, було поставлене завдання дослідити історію протестантизму в нашому краї — і, як результат цього, виникла книга «Історія протестантизму на Дубенщині». Мета дослідження полягала в тому, аби зібрати всю доступну на сьогодні інформацію, систематизувати її, описати, підтвердити й неупереджено передати наступному поколінню. Адже без історії немає майбутнього.

Олександр Геніш

— Про що книга? В чому її цінність?

— Дослідження присвячене історії розвитку протестантизму на Дубенщині. Книга містить систематизований історичний матеріал, розпочинаючи від періоду європейської Реформації й закінчуючи сьогоденням. На сторінках видання вперше опубліковані десятки архівних документів, публікації із місцевих часописів, спогади свідків тих часів, що дало можливість зробити спробу об’єктивного аналізу розвитку протестантських громад на теренах Західної України, доповнивши таким чином загальну історію протестантизму в Україні.

Напевно, найскладніший період для віруючих і водночас найбільш цікавий для нас — це євангельський рух у період радянського часу. Нам відкрили доступ до обласних архівів, де є багато цікавої інформації. Практично на кожну церкву колись була заведена окрема справа. Існували спеціальні відділи, які збирали будь-яку інформацію про віруючих. Ці органи дуже старанно працювали, використовували різні підступні методи в боротьбі з церквою. Звичайно, це все робилося таємно. Та зрештою з’явилась можливість говорити про це відкрито. Частину побаченого ми опублікували в цій книзі — замітки з газет, церковні документи, списки перших членів, спогади очевидців і т. ін.

У кінці книги подається історія кожної євангельської громади м. Дубна. Це науково-популярне видання, яке, я сподіваюся, стане корисним для багатьох дубенчан, що цікавляться історією свого міста, та збагатить релігійно-культурну спадщину нашого краю.

— Чи вдалося досягти поставленої мети?

— Про те, наскільки нам вдалося розкрити цю тему, можна робити висновки з відгуків читачів, а особливо людей, які спеціалізуються в цій галузі знань. Книга має досить позитивні відгуки науковців, зокрема доктора філософських наук, провідного наукового співробітника Центру дослідження релігії Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова Романа Павловича Соловія, а також кандидата історичних наук, заввідділу історії ДІКЗ м. Дубно Юрія Леонідовича Пшеничного.

— Наскільки книга актуальна для сьогодення?

— Про вплив протестантизму на духовний чи культурний, чи соціально-економічний розвиток Європи вже було багато сказано протягом минулого року. Хтось влучно підібрав фразу: «Це – рух, що змінив світ». Рух, який чітко проголосив, що без Бога й без Євангелії неможливо змінити на краще ані життя людини зокрема, ані держави в цілому.

Сьогодні ми переживаємо найскладніші часи за всю історію незалежності країни. Нам необхідно подолати економічну кризу, побороти корупцію, провести реформи в усіх сферах життя. А це потребує передусім духовного відродження та зміни світоглядних орієнтирів нашого суспільства. Бо жодні реформи в країні неможливі без реформ у серцях людей. Хто б не прийшов до влади – якщо в людини серце не реформоване, не відроджене, як каже Євангелія, — марно очікувати змін на краще.

Я впевнений, що люди, які прислухаються до цих принципів, до ідей, які записані в Божому Слові, до фактів, які наведені в цій книзі, будуть мати успіх у своєму житті.

— Який обсяг та тираж книги? Де знайшли кошти на її друк?

— Тираж майже 1000 примірників, обсяг тексту 240 сторінок формату В5. Книга друкувалася за кошти євангельських громад м. Дубно та за сприяння Дубенської міської ради.

— Де можна придбати книгу?

— Книгу можна придбати, звернувшись до будь-якої протестантської громади м. Дубно, чи безпосередньо до автора. Вартість книги 120 грн. Також бажаючі можуть ознайомитися з книгою в бібліотеках та навчальних закладах міста, зокрема в Рівненській Духовній Семінарії ХВЄ.

genissh.blogspot.com

 



Додати коментар

Пожертвувати