Археологи виявили найдавніший відомий напис, що проголошує Ісуса Христом і Богом
Артефакт, відомий як «Мозаїка Мегіддо», був знайдений під сучасною в’язницею в північному Ізраїлі та датується приблизно 230 роком після Р. Х. — повідомляє Greek Reporter.
Мозаїку виявили під час розкопок, проведених Управлінням старожитностей Ізраїлю (IAA) у 2003-2005 роках у в’язниці Мегіддо. Розкопки розпочали перед розширенням тюремного комплексу.
Артефакт було знайдено під шарами черепиці та штукатурки, які, ймовірно, були розміщені стародавніми мешканцями для збереження будівлі. Дослідники вважають, що це — найдавніший християнський дім молитви, знайдений на сьогодні.
«Ця будівля є найстарішим відомим християнським домом молитви у світі. Вона розкриває історію християнства ще до того, як воно стало офіційною релігією», — кажуть в Управлінні старожитностей Ізраїлю.
Дім молитви передує появі офіційних церков, будівництво яких почалося лише в IV столітті після навернення імператора Костянтина до християнства.
Мозаїка містить три написи давньогрецькою мовою, які проливають світло на вірування та спільноту ранніх християн.
Найвизначніший напис проголошує: «Боголюбна Акептус принесла цей стіл Богу Ісусу Христу як пам’ять».
Цей текст вважається одним із найбільш ранніх свідчень щодо божественності Ісуса Христа. Акептус, яка пожертвувала стіл, була впливовою жінкою, а стіл використовували для Євхаристії — ключового ритуалу ранніх християн.
Інший напис згадує римського центуріона Гаяна (Порфирія), який фінансував створення мозаїки, підкреслюючи різноманітність ранніх християнських громад, до яких входили навіть римські солдати.
Третій напис увічнює чотирьох жінок — Приміллу, Кіріяку, Доротею та Хресте, важливих для громади, хоча їхні ролі залишаються невідомими.
Мозаїка також прикрашена зображенням риби — важливим символом раннього християнства. Грецьке слово «ΙΧΘΥΣ» (ІХТІС), що означає «риба», формує акронім: «Ісус Христос, Син Божий, Спаситель».
Знахідка розташована у межах діючої в’язниці суворого режиму, що створює труднощі для досліджень. Є плани щодо переміщення в’язниці, щоб надати археологам повний доступ до місця розкопок. У майбутньому його планують відкрити для публіки.
Наразі «Мозаїка Мегіддо» представлена в Музеї Біблії у Вашингтоні, де вона перебуватиме до 6 липня 2025 року. Експозиція висвітлює значення написів та їхню роль у розумінні ранніх християнських громад.
slovoproslovo.info